kilka słów o psychice

Dziś skończyłam czytać bardzo interesującą książkę: Psychiatria bez mitów Edwarda Krzemińskiego.

W rozdziale „Człowiek wobec zagrożeń” są bardzo trafnie opisane czyhające na nas niebezpieczeństwa, na każdym etapie życia. Np. „W dążeniu do zapewnienia sobie komfortu, w jakim się wyrastało, zaczyna się wymuszać pochwały w sposób agresywny lub manipulacyjny. Lecz gdy to nie przynosi rezultatów – popada się w nerwicę, postawę wycofującą, bo runął obraz samego siebie, wpojony w dzieciństwie. Wtedy ujawniają się już skutki wszystkich dotychczasowych błędów wychowawczych, jak na przykład brak samodzielności, nieumiejętność ponoszenia odpowiedzialności za siebie, które powodują, że kształtująca się osobowość pozbawiona jest prawidłowego stosunku do otaczającego świata.” Ci, którzy mnie choć odrobinę znają to wiedzą dlaczego wybrałam ten cytat :D.

A tu jeszcze podsumowanie o Polsce w dużym skrócie: „Cywilizacja konsumpcyjna pociąga za sobą wzrost patologii społecznej. Coraz to nowe systemy represji nie usuną przyczyn zjawisk negatywnych. Mało kto zastanawia się nad tym, że społeczeństwo zwalczające przejawy patologii, samo jest ich producentem. Ci, którzy chcą naprawić świat, sami są częścią gleby, na której nie może wyrosnąć nic innego jak zwalczane przez nich patologie.” 

Jeszcze jakiś czas temu nie skumałabym o co chodzi ani trochę. A teraz, wiem nawet z własnego doświadczenia że jest to smutna prawda. Zgadzacie się?

 A na zakończenie książki jest taka oczywista rada: „Albowiem – jak twierdził Baruch Spinoza – zanim zaczniemy kogoś osądzać, starajmy się go przedtem lepiej poznać i zrozumieć.”

  Napiszcie choć kilka słów co o tym myślicie  🙂

11 thoughts on “kilka słów o psychice

 1. zadziwiająco trafne spostrzeżenia, zarówno smutnej prawdy o rzeczywistości w której żyjemy i społeczeństwie którego jesteśmy częścią

 2. „Ci, którzy chcą naprawić świat, sami są częścią gleby, na której nie może wyrosnąć nic innego jak zwalczane przez nich patologie.”

  Nie zgodze się z takim podejściem. Podążając za takim rozumieniem, okazałoby się nie warto nic robić, bo to nie ma najmiejszego sensu, bo z jednego „gówna” wpada sie w kolejnie „gówno”. Poza tym kto chce zmieniać swiat musi zacząć przede wszytkim od siebie. Musi przemyślec swój stosunek do świata opartego na konsumpcjonizmie. Nie chodzi tyle o samo zmienianie świata ale o swoje samopoczucie. Wiem że gr ludzi nie jadajacych McDonald’s nie spowoduje upadku tej koroporacji, ale przynajmniej ja lepiej sie czuje że nie przykładam reki do stosowanej przez tego typu korporacje, polityki wyzysku. Często spotykam sie z zarzutem, po co jakies bojkoty itd, skoro to i tak nic nie da, ale jak pisze Piotr Sztompa w „Socjologii” „Utopie nie istnieja, ale tylko dażąc można osiągnąć cokolwiek”

 3. „Ci, którzy chcą naprawić świat, sami są częścią gleby, na której nie może wyrosnąć nic innego jak zwalczane przez nich patologie.”

  Nie zgodze się z takim podejściem. Podążając za takim rozumieniem, okazałoby się nie warto nic robić, bo to nie ma najmiejszego sensu, bo z jednego „gówna” wpada sie w kolejnie „gówno”. Poza tym kto chce zmieniać swiat musi zacząć przede wszytkim od siebie. Musi przemyślec swój stosunek do świata opartego na konsumpcjonizmie. Nie chodzi tyle o samo zmienianie świata ale o swoje samopoczucie. Wiem że gr ludzi nie jadajacych McDonald’s nie spowoduje upadku tej koroporacji, ale przynajmniej ja lepiej sie czuje że nie przykładam reki do stosowanej przez tego typu korporacje, polityki wyzysku. Często spotykam sie z zarzutem, po co jakies bojkoty itd, skoro to i tak nic nie da, ale jak pisze Piotr Sztompa w „Socjologii” „Utopie nie istnieja, ale tylko dażąc do nich można osiągnąć cokolwiek”

 4. „Im bardziej poznajemy prawde tym bardziej stajemy sie wyobcowani” – mój wykładowca z filozofii, pozdrawiam 🙂

 5. Jak zwykle jest to przekonanie jednej osoby o tym jak wygląda „cały świat”, dzięki temu, że jest naukowcem i lekarzem psychiatrą, a także zdołał wydać książkę, wzrósł autorytet jakim go darzysz i jesteś skłonna uznać, że jego pogląd to „prawda”. I kiedy tak się stanie uznasz, że tak właśnie wygląda świat i zaczniesz w to wierzyć… Z poglądami i przekonaniami jest tak, że kiedy zaczniesz w nie wierzyć Twoja rzeczywistość staje się inna.
  Każdy człowiek ma swoje przekonania. Osobiście podchodzę z dużą rezerwą do tego typu tekstów, traktujących ludzi jednakowo, używających zgrabnych jednowartościowych pojęć (społeczeństwo konsumpcyjne, konsumpcjonizm, itp.). Nie sądzę, że za tymi frazesami kryje się jakaś ciekawa, użyteczna analiza jakiej dokonywał np. Eric Berne. Temat zainspirował mnie do napisania kolejnego postu, więc zapraszam: http://www.fucksake.blog.pl

 6. co do tych zagrozen skomentuje to szybko zycie to nie bajka to nieustajaca sie walka by wlozyc cos do garnka…
  A co do Polski…przemilcze choc caly czas staram sie („naprawic swiat”jak to ladnie zostalo okreslone)uswiadomic pewne rzeczy zarowno sobie i innym
  Ostatni cytat jest bardzo trafny lecz zapomiany przez spoleczenstwo ludzie wola isc na skroty dalej nie bede sie rozpisywal bo i tak nikt mnie nie zrozumie jak zawsze:D
  pozdro dla wlascicielki stronki;)

 7. Bardzo dobre cytaty, ich wybor mowi wiele o Tobie. Dodac moge tylko od siebie – nie bojmy sie zmieniac swiat!
  Jeden dobry czlowiek wiecej to jednego lobuza mniej. Pozdrawiam

 8. a morze to patologia społeczna jest porządkiem świata a to co sie wydaje że jest normalne to tylko przykrywka do tego aby nie nastała destrukcja gatunku ludzkiego. bo w rzeczywistości rywalizujemy ze soba nawet nie świadomi tego. a co do osadzania to czasem trza podiac szybka decyzje i nie ma czasu na poznawanie kogos.

 9. tak zgadzam sie z poprzednikami ze te cytaty sa prawdziwe i madre. fajnie ze piszesz i publikujesz. Jestes bardzo ciekawa osobowoscia. Podoba mi sie Twoj styl. Dopisuj nowe rzeczy i umieszczaj tu nowe fotki 😀 Życze powodzenia.

 10. Bardzo ciekawe spostrzeżenia To Właśnie takim ludziom jak ty świat nie jest takli prosty a nabiera wyrazu i magii.
  Tak trzymaj pozdrawiam cieplutko Marcin z NO Właśnie

Dodaj komentarz